foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Technikum Leśne
Liceum Ogólnokształcące o nachyleniu wojskowym

Aktualnie online

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Złota tarcza

Złota tarcza

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

Wolontariat

Doradztwo zawodowe

19. PIELGRZYMKA LEŚNIKÓW – 2015

„LASY PAŃSTWOWE TO POLSKIE DOBRO NARODOWE”

     W dniu 19.09.2015 roku odbyła się 19 pielgrzymka środowisk leśnych. Wśród blisko 7,5 tys. pielgrzymów była delegacja jednej z naszych szkół – Technikum Leśnego. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem: „Nie ma ekologii bez właściwej antropologii”. Są to słowa zaczerpnięte z Encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, nowy krajowy duszpasterz leśników. Homilię wygłosił bp Edward Janiak, biskup diec. kaliskiej, dotychczasowy wieloletni duszpasterz leśników. W modlitwie uczestniczyli: kapelani leśników i władze świeckie różnego szczebla, dyrektorzy regionalni Lasów Państwowych, przedstawiciele wyższych i średnich szkół leśnych, pracownicy ochrony środowiska, Parków Narodowych, emerytowani leśnicy, a także rodziny pielgrzymów.

Obecni są: Maciej Grabowski, minister środowiska i Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Zebranych powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Wdzięcznym okiem patrzymy na waszą pracę, służbę, która jest swoistym realizowaniem Bożego polecenia, byśmy uczynili sobie ziemię poddaną. Dziękujemy za wasz wysiłek, by bogactwo i piękno naturalne służyło naszemu ludzkiemu rozwojowi, naszemu pogłębianiu więzi ze Stwórcą. O tym przypomina hasło waszej tegorocznej pielgrzymki (…)” – mówił o. przeor. Maciej Grabowski, minister środowiska skierował do leśników swoje podziękowanie, szczególnie za ofiarną pracę w czasie pożarów spowodowanych suszami. „Mieliśmy problemy z pożarami, ale one zawsze były stosunkowo małe i szybko były gaszone. To nie brało się z niczego. Mieliśmy wieloletnie działania, budowaliśmy drogi w lasach, obiekty małej retencji, to wszystko spowodowało, że to zagrożenie, w moim przekonaniu, udało się bardzo dobrze opanować. Takie jest właśnie podejście was, leśników do życia, do przyrody i do waszej pracy – wieloletnie, wyprzedzające, ufające w to, że wasza praca przynosi owoce w długiej perspektywie”. Przed Mszą św. słowo do zgromadzonych wypowiedział także Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Rozpoczynając modlitwę bp Tadeusz Lityński powiedział: „Chcemy prosić przez wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej o przyjęcie dziękczynienia za wszelkie dobro, które spływa na wielką rodzinę leśną i związaną z tą rodziną rodzinę gospodarki wodnej, ochrony środowiska. Chcemy podziękować za dar dobra narodowego, jakim są lasy państwowe (…) ”. Bp Edward Janiak w homilii zaznaczył na wstępie: „Dzisiaj, kiedy lasy państwowe stają się, jak to niektórzy mówią kartą przetargową w wyborach, nie chcę mówić o polityce. Myślę, że leśnicy są prawidłowo uformowani, potrafią odróżnić kłamstwo od prawdy, a opcje polityczne są zmienne, a lasy państwowe bez względu na manipulację jako dobro wspólne narodu są w dobrych i profesjonalnych rękach”. Nawiązując do papieskiej encykliki „Laudato si”, mówił: „Papież przeciwstawiając się fałszywym poglądom współczesnych prądów, idei kulturowych, mocno w swej encyklice podkreśla, że człowieka jest panem wszechświata, ale tylko wtedy, gdy przyjmuje swoje zadanie jako odpowiedzialny zarządca tego, co daje Bóg poprzez naturę”. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Pruszków k. Opola oraz Orkiestra Lasów Państwowych z Tucholi.
„Chcemy, aby polskie lasy były otwarte dla społeczeństwa, ale też, żeby społeczeństwo z nich mogło czerpać wszelkie korzyści, przy zachowaniu stabilizacji przyrodniczej naszych lasów – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych - Oczywiście przy tak sformowanych zadaniach dla leśników, otwartości dla społeczeństwa, są różnorakie problemy. Leśnictwo boryka się z problemami pożarów, problemami zagrożeń przemysłowych, z problemami zagrożeń biotycznych, z tym wszystkim przychodzi się leśnikom mierzyć. Lasy to też produkcja drewna, ten styk ze społeczeństwem, z firmami, to też ważna gałąź działalności przysparzająca przecież naszemu społeczeństwu bogactwa i dobrobytu w postaci drewna, czy przerobu drewna, który jest hitem eksportowym. Polskie meble, polskie przerobione drewno jest doskonałym towarem na rynku europejskim”.
„Statystycznie lasy państwowe to największa organizacja w Europie: 25 tys. ludzi, 8 mln. hektarów, 25 % powierzchni kraju, 300 tys. ludzi pracujących wokół lasów państwowych – wylicza Adam Wasiak - Jesteśmy w dobrym stanie ekonomicznym, jest to organizacja samofinansująca się, więc spełniamy ten podstawowy wymóg, mamy dobrze zorganizowaną kadrę (…) Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że polscy leśnicy, to ludzie oddani tej organizacji”.
„Jesteśmy wszyscy świadkami niekończącej się dyskusji na temat lasów, prywatyzacji, roli lasów w społeczeństwie, leśnicy chcą w tym zakresie być nadzwyczaj w dyskusjach emocjonalnych neutralni, natomiast mamy jednoznaczne stanowisko, że państwowa własność leśna, to jest najlepsza formuła organizacyjna polskiego leśnictwa” – podkreśla dyrektor generalny Lasów Państwowych.
„To spotkanie na Jasnej Górze ma znaczenie integracyjne, ale też daje wiarę w to, że to, co robimy jest ważne dla nas, że społeczeństwo nam ufa i możemy z radością i pasją spełniać nasze zadania” – zaznacza Adam Wasiak.
Po zakończeniu uroczystości na jasnogórskich wałach młodzież pod opieką kierownika Pana Leszka Skroka oraz opiekuna Pana Marka Prosknickiego udała się na posiłek, którym był tradycyjny bigos.

 

Galeria zdjęć

 

e-Dziennik

Biblioteka

Erasmus +

Rekrutacja

Plan lekcji

BIP

Copyright © 2015 by Zespół Szkół w Tułowicach Rights Reserved.

Klauzula informacyjna